Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen CPA-luokitus (Classification of Products by Activity)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Tuoteryhmän C 21 Lääkkeiden lähtöaineet ja lääkevalmisteet *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain


*) CPA = Classification of Products by Activities; tuoteluokittelu toiminnan lajin mukaan
2026/32026/42026/52026/62026/7
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Alankomaat (NL)7.9353.76.4225.7192.74.6536.2233.13.6526.1112.76.4565.6052.68.419
Albania (AL)
Algeria (DZ)235
Argentiina (AR)780.01.38110.042190.02.467111
Armenia (AM)3152
Australia (AU)4240.21.4181620.14.2152740.12813920.24.4582210.14.410
Bahrain (BH)19
Belgia (BE)13.3316.213.78520.4579.816.26619.98010.119.69421.9199.821.8368.1043.711.797
Bosnia ja Hertsegovina (BA)
Brasilia (BR)3460.28414990.24.1043220.28.3913470.29044300.2292
Bulgaria (BG)2500.11.3852300.19103790.2231920.11.8844040.2407
Chile (CL)60420.0206210.0110.0155
Costa Rica (CR)120.096210.073150.054280.0320350.072
Dominikaaninen tasavalta (DO)470.0240.0140.0600.0550.0
Ecuador (EC)406
Egypti (EG)90.0128150.044240.065270.074260.0171
Espanja (ES)6.8513.21.2005.9522.86.9815.8813.04.4385.4882.57.9805.1022.4899
Etelä-Afrikka (ZA)840.0614280.01.115980.0430510.0160290.0646
Etelä-Korea (KR)5.1082.49672.6791.36134.0612.11.0577.0533.21.6243.9651.8619
Filippiinit (PH)3015
Färsaaret (FO)
Georgia (GE)51215
Guatemala (GT)20.035
Hongkong (HK)9791.21940.0204617
Indonesia (ID)4240.0592250.0131133123
Intia (IN)8.9454.28085.8572.85346.1483.13556.5492.91.1357.3063.41.635
Irlanti (IE)12.8366.014012.3895.9638.6864.42.30320.3309.13.00923.54310.977
Islanti (IS)40.01160.0990.01190.02250.03
Iso-Britannia (GB)5.7712.71.6485.8002.86.5334.6942.41.4515.7812.613.0316.9393.24.580
Israel (IL)2600.1191000.02547230.41.2752000.11446580.32.239
Italia (IT)8.4623.99698.0233.85.3026.5553.33.3238.3483.711.7598.0373.75.519
Itävalta (AT)8.5014.01.3739.4314.52.6176.9553.59079.7184.41.4589.9364.6442
Jamaika (JM)
Japani (JP)3.1251.59.0171.0830.58791.3490.79.5852.4761.111.6769540.41.143
Jordania (JO)9842296
Kanada (CA)4.8812.37.0144.7822.36.4234.1462.14.2035.3132.41.9997.0383.32.944
Kazakstan (KZ)951771143813
Kenia (KE)150.052
Kiina (CN)4.0961.927.7673.0251.45.6522.5581.313.2532.2001.011.4094.1671.920.742
Kolumbia (CO)150.01.52280.02870.023210.0286200.087
Kreikka (GR)7530.42671.1540.62.1153070.23297260.31.0501.1010.5411
Kroatia (HR)4150.2611690.1642340.1871510.11442440.1115
Kuwait (KW)31
Kypros (CY)5970.3620.0450.0120.01040.0
Latvia (LV)60.0761930.187160.0582420.1941600.1111
Libanon (LB)272
Liettua (LT)150.08331010.0573150.01.336410.01.513360.02.207
Macao (MO)440.0
Malesia (MY)110.01.68710.01.978470.02.430110.01.7012280.1725
Malta (MT)3080.13252840.1692620.12100.15240.2
Marokko (MA)22320
Meksiko (MX)1810.14.0021690.12.8591870.12.6742080.12.8792330.12.581
Merellä olevat laitokset ulkokaupassa (QW)1210.1
Moldova (MD)1412
Montenegro (ME)120.060.040.040.0
Määrittelemättömät maat ja alueet kolmansien EU:n ulkopuolisessa kaupassa (esim. kansainväliset järjestöt ja merellä olevat laitokset) (QW)1210.1
Namibia (NA)70.0
Norja (NO)1.4710.71188900.4711.5290.81488630.43401.4570.7330
Oman (OM)770.0
Pakistan (PK)9
Panama (PA)2.9411018966
Paraguay (PY)40.030.010.090.0
Peru (PE)153101.008
Pohjois-Irlanti (XI)1680.131560.121900.011240.11540.1
Portugali (PT)4220.21644850.22.1106280.31.1196110.31.1396320.3585
Puola (PL)2.6041.26.2192.6311.31.9942.2271.14.6562.6021.24.0462.0801.02.981
Qatar (QA)1
Ranska (FR)17.2998.111.96618.8069.04.31213.2086.710.25415.2946.921.87815.3527.19.196
Romania (RO)4570.2507280.31.1504910.21.7142550.12684600.22.349
Ruotsi (SE)9.3264.34.3198.9774.34.92910.6875.45.63610.6384.85.8809.8134.54.500
Saint-Barthélemy (BL)
Saksa (DE)39.49918.464.16535.25816.92.88133.15216.834.10635.82316.134.29337.17217.255.473
San Marino (SM)1810.12330.12330.12120.1
Saudi-Arabia (SA)10.02.24010.01.53820.01.38330.087130.0357
Serbia (XS)2370.11051940.191940.11311360.1391410.1125
Singapore (SG)90.03409260.4354140.06258510.42.183410.01.481
Slovakia (SK)350.01.001560.0574760.22.4872620.13381440.11.344
Slovenia (SI)7.4333.51729.0434.31593.4781.82.4948.1303.73.3507.3483.4133
Sri Lanka (LK)33
Sveitsi (CH)17.1638.03.82510.3134.92.48616.4588.32.18014.6346.62.34910.5664.9899
Taiwan (TW)110.070970.03.30540.0610330.04.630310.01.853
Tanska (DK)7.1853.33.9918.7514.23.0588.1074.13.1916.7813.03.2818.2313.83.368
Thaimaa (TH)490.0893500.01.526770.0141500.01.442440.0441
Tonga (TO)310.0
Tunisia (TN)41
Turkki (TR)4190.21204680.235750.01.3871500.1992200.1112
Tšekin tasavalta (CZ)1.0030.51.0759660.57381.1290.61.1689230.42957840.41.439
Ukraina (UA)200.01.11795100.014110.075510.0208
Unkari (HU)1.0730.54732.0971.02064.3922.25061.7610.83761.4120.7421
Uusi-Seelanti (NZ)110.0133180.0132160.0440.01090.1
Valko-Venäjä (BY)919
Venäjä (RU)4580.2323470.2546340.3235870.3257520.318
Vietnam (VN)40.039520880.01369529
Viro (EE)390.0560140.0798230.0226210.01.131110.0263
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)30.07510.024920.08420.012510.039
Yhdysvallat (US)7.3633.4171.94812.4766.0208.96415.4927.8116.11913.6546.1239.12117.9898.3197.274
kaikki maat yhteensä 214.874100.0363.188100.0 209.237100.0321.022100.0 197.625100.0274.021100.0 222.706100.0440.695100.0 216.520100.0361.583100.0

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (CPA)

Neljännesvuositason tiedot (CPA)

Alkuvuoden 2026 tiedot (CPA)

Eri CPA tuoteryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot